Pilates Reformer Nedir ?

Pilates Nedir ?
20 yüzyıl’ın başlarında Joseph Hubert Pilates (1880-1967) tarafından geliştirilmiş bir egzersiz yöntemidir.

Pilates metodu; merkezi güçlendirmek, omurgayı uzatmak, vücut farkındalığını arttırmak, kasları güçlendirmek ve esnekliği arttırmaktır.

Pilates aynı zamanda sırt, diz, kalça, omuz ve kronik sakatlıkların mükemmel bir rehabilitasyon yöntemidir.

Joseph Pilates’in “kontroloji” adını verdiği metodu, zihin ve beden bütünlüğü öngören denge nefes ve hareket sistemlerinin bir sentezidir. Eklem ve kemikleri hayat boyu korumak için kas güçlendiren, esneten ve özellikle içsel karın kaslarının kuvvetlendirilmesi esasına dayanan bir sistemdir


Pilates Aletleri


Reformer

79
Reformer aletleri; kendine özgü egzersiz programlarıyla, üzerinde yatarak, oturarak, diz üstünde ve ayakta durarak 500′den fazla hareketin yapılabildiği çok geniş kapsamlı bir kullanım sunmaktadır.
Reformer diğer pilates aletlerinin arasında en çok bilinen ve kullanılmakta olanıdır. Üzerinde yatılan platform, hareket eden kızaklı bir bölümden oluşur, bu bölüm farklı farklı zorluk dereceleri olan yaylarla desteklenir ve footbar dediğimiz genellikle ayakların dayandığı bölüme bağlanır. Bu hareketli platform üzerinde omuzların dayanacağı omuz destek ünitesi bulunur. Bunun yanısıra başın yerleşeceği bir ufak bölüm daha bulunmaktadır.
Reformer aleti, üzerindeki yaylar, hareketli bantlar ve makara sistemiyle oldukça etkili ve kısa sürede sonuç veren bir egzersiz aracıdır. Kişiyi sabitleyerek çalıştırmasının yanısıra, simetrik bir form vererek vücudun kendi ağırlığının kullanıldığı çeşitli derecelerdeki direnç egzersizleriyle derslerden hızlı verim alınmasını sağlamaktadır. Yayların oluşturduğu direnç, vücut ağırlığıyla birleşir ve bu da zorluk derecelerinin belirlenmesine olanak sağlar.
Reformer aleti kişinin vücut yapısındaki engeller (bazı kasların kısalığı ve esnek olmayışı gibi) boy ve benzeri faktörler göz önüne alınarak kişiye göre ayarlanmaya elverişli şekilde tasarlanmıştır. Bu durumda pek çok farklı vücut yapısında insanla doğru ve kişiye özel reformer dersleri yapılabilmektedir.

Tower

84

Tower, reformer aletinin ya da sert tabanlı mat ünitesinin uç kısmına, duvara monte edilmiş yüksek bir metal çerçeve, yaylar ve bar eklenmiş halidir. Reformer kadar bilinip yaygın olarak kullanılmasa da, tower egzersizleri de reformer egzersizleri kadar etkilidir. Genel olarak mat üzerinde yapılan egzersizlerin direnç eklenmiş versiyonu olan tower egzersizleri, aynı zamanda yayların çerçeve üzerinde farklı yüksekliklere getirilebilmesinden dolayı kişinin fitness düzeyine göre farklı direnç ve zorlukta hareketlere de imkan sağlamaktadır. Tower ile cadillac aleti ile yapılan egzersizlerin de çoğunluğu yapılabilir. Tower egzersizleri reformer ve mat egzersizlerinin sağladığı tüm etkili sonuçları sağlayarak, vücudun genel kas gücünü ve esnekliğini arttırır.

Ladder Barrel
82
Ladder barrel Joseph Pilates tarafından vücuttaki core kasları çalistirmak, kasları uzatıp esneterek genel omurga esnekliğiniarttırmak ve omurga şekil bozukluklarını iyileştirmek amacıyla tasarlanmıştır.

Ladder barrel yaklaşik 90cm yüksekliğinde dışbükey kavisli bir tümsek ile ona bağlı, aynı yükseklikte bir merdivenden oluşur. Bu iki parça alttaki oynar tabandan kişinin fitness düzeyine ve bacak boyuna göre ayarlanabilir. Tümseğin üzerinde oturarak ya da tümseğe dayanarak ve ayakları basamaklar arasında sabitleyip destek alarak yapılan farklı egzersizler kişinin karın ve bel kaslarını güçlendirip vücut esnekliğini arttırırken, omurganın doğal kavisini destekleyip düzeltmeye yardımcı olur.

Ladder barrel aşağı sırt bölgesi, omuz, pelvis, karın ve kalçayı çalıştırarak yeni başlayan kişilerden kondisyonu yüksek kişilere kadar herkesin temel denge ve kuvvetini arttırarak omurgayı düzeltmeyi hedefler.
Mat
95

Joseph Pilates yaptığı antrenman için temel malzeme olarak minderleri (matları) sunmuştur.Matlar, rahatlıktan ziyade bu egzersizler sırasında sırtı korumak içindir. Aynı zamanda denge sağlamak ve gövde uyumu için önemlidir.

Mat üzerinde bölge bölge kasları çalıştırarak, ayakta ve yerde yapılan hareketler dizisiyle kas dokusunu güçlendirirken aynı zamanda vücut dayanıklılığını, kemik yoğunluğunu ve eklemlerin hareket kabiliyetini de artırır. Mat Pilates; kimi zaman theara , bant ,kucuk top,magic circle gibi yardımcı malzemeler kullanılmakla birlikte, coğunlukla malzemesiz, yalnızca kendi beden ağırlığınızı kullanilarak uygulanmaktadır.
Cadillac
80
Cadillac yaklaşik 80 farklı egzersiz yapabileceğiniz, özellikle core bölgesindeki kaslar olmak üzere vücuttaki her kası çalistiran, tüm kasları uzatarak omurga esnekliğini arttıran, omuz ve sırtı güçlendirip şekillendiren ve vücuttaki gerginliği alan harika bir pilates aleti. Mat üzerinde yapılan egzersizlerin cadillac’a bağlı yay ve barlarıneklenmesi ile daha zor hale gelmesi, egzersizlerden alınan sonuçları da daha etkili kılıyor. Yatılarak yapılan egzersizlere ek olarak kol ve bacakların yaylara tutunarak ya da asılarak yapıldığı egzersizler tüm el ve ayak bileklerini, üst ve alt vücut kaslarını etkili bir şekilde güçlendirip çalistiriyor.

Chair
81

Pilatesin kurucusu Joseph Pilates tarafından geliştirilen orjinal pilates sandalyesinin geliştirilmiş ve günümüzde yaygın olarak pilates stüdyolarında kullanılan versiyonudur.Görünüş itibariyle ahşap bir kutuyu andıran ve ayak kısmında gerekli ağırlığı sağlayabilen iki ya da dört yayı bulunan geniş bir pedala sahip çok yönlü kullanılabilen bir alettir. Pedal kısmı iki parça halinde olup ayrı ayrı kullanılabilir.Günümüze kadar birtakım değişiklikler göstermiş olan chair sandalyesinin en son hali hafif olması ve kullanılmadığı durumlarda bir masa ya da tabure işlevi görmesi açısından ev için kullanımına da oldukça uygundur.
Chair ile oturarak, ayakta, vücudunuzun yan tarafında, karın üstünde ya da sırtüstü yatarak, sandalyenin arkasına geçerek ve sandalyenin önünde dizlerinizin üzerinde olmak üzere 50nin üzerinde farklı egzersiz yapılabilir. Basit bir dizaynı olmasına karşın, wunda sandalyesi vücuttaki hemen hemen tüm kasları güçlendirmek, şekle sokarak form tutmak ve vücudun denge ve esnekliğini arttırmak konusunda oldukça etkilidir.

 

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir